Obnovené dědictví

JEDINEČNÁ KONFERENCE O ODVAZE, INSPIRACI A VIZÍCH

31. května 2023
Praha – dominikánský klášter

 Tři diskuzní bloky a devět výjimečných míst, resp. lidí, kteří stojí za jejich obnovou či záchranou. Výjimečných natolik, že získali nejedno ocenění z mnoha odborných soutěží. Připravili jsme prostor pro sdílení zkušeností, abyste energii i nápady pro své projekty mohli načerpat i vy.

Program na příští rok dáme včas vědět – termín už víme → 21. května 2024 na stejném místě.


Domov

Česko jako místo pro život. Česko jako domov, teď zase trochu krásnější. Představili jsme příběhy tří majitelů staveb, kteří historickým zdem vdechli nový život.  O svých zkušenostech hovořili s architektem Osamu Okamurou.

začátek v 9.30

Zlatý jelen

Nachází se v samotném srdci historického centra Karlových Varů v bezprostřední blízkosti Vřídla a kolonády. Je jednou z posledních dochovaných hrázděných staveb v krajském městě.

Ocenění: Cena veřejnosti v soutěži Stavby Karlovarského kraje 2021

Host: Martin Radimerský, majitel

Dům na Kozině

S respektem k původní stavbě, přesto s odvahou a chutí vytvořit přívětivý prostor. Manželé Weinzettelovi proměnili historické domy v centru Trhových Svinů v jeden příjemný domov.

Ocenění: Hlavní cena v soutěži Česká cena za architekturu 2022, Grand Prix Architektů – vítěz kategorie Rodinný dům

Host: Jiří Weinzettel, majitel

Dům mistra skláře

České Milovy bývaly místem, kterým ještě v 19. století proudil život. Někdejší sklářskou slávu už připomíná jen pár usedlostí. Objekt ředitele sklárny prošel desetiletou rekonstrukcí.

Ocenění: Zvláštní cena odborné poroty soutěže Dům roku 2023

Host: Pavel Kysilka, majitel


Poznání

Nebáli se velkých věcí, inspirují a motivují ostatní. Mají nejen vysoké cíle a odvahu, ale také chuť o nich vyprávět. O zkušenostech a výzvách, které na ně čekaly, mluvili zástupci tří památek s moderátorkou Martinou Indrovou.

začátek ve 11.00

Městská knihovna v Písku

Když se knihovna už nevejde do stávajících prostor, je potřeba hledat řešení. A tohle je nakonec dechberoucí. Nevyužívaná škola se dočkala moderní rekonstrukce a přístavby pro knihovnu i archiv.

Ocenění: První místo v soutěži Městská knihovna v roce 2019 a Cena předsedy Senátu parlamentu České republiky v soutěži Stavba roku 2020

Host: Roman Dub, ředitel knihovny

Středisko volného času Jednička v Praze

Detašované pracoviště Domu dětí a mládeže vybízí k aktivnímu trávení volného času. Architekti tu propojují dřívější s dnešním, vytvořili novou dominantu historického centra Prahy.

Ocenění: První místo v soutěži Památka roku 2021 v kategorii Velká rekonstrukce

Host: Eva Špačková, iniciátorka proměny a bývalá místostarostka Prahy 1

Zámecká lékárna v Třeboni

Palác, kterým procházely rožmberské dějiny, nově slouží veřejnosti. Rekonstrukce tu započala v roce 2019. Třeboň se dočkala nového kulturního centra.

Ocenění: Čestné uznání PRESTA, Cena časopisu Stavebnictví a třetí místo v soutěži Památka roku 2021 v kategorii Velká rekonstrukce

Host: Lenka Želivská, ředitelka Zámecké lékárnyPohyb

Předměty, které sloužily generacím před námi, vyprávějí o každodenním životě, dovednostech i estetice starých časů. Minulost udržují v pohybu, je tak stále pořád přítomná a hmatatelná. Diskuzí provázel Sasha Michailidis.

začátek v 13.30

Záchrana motorového železničního vozu Slovenská strela

Je jediným dochovaným exemplářem tohoto typu vyrobeným v roce 1936 v kopřivnické Tatře. Jako národní kulturní památka byl za účasti odborníků mnoha oborů kompletně obnoven.

Ocenění: Cena generální ředitelky Národního památkového ústavu Patrimonium pro futuro v roce 2022.

Host: Pavel Lazar, emeritní generální ředitel TATRA TRUCKS a.s.

Maketa letounu Junkers pro Památník Tomáše Bati

Objekt, který ovládá exponované prostranství, vznikl jako obal pro jeden unikátní předmět: letoun Junkers, ve kterém skončil příběh Tomáše Bati. Stroj se ztratil ve víru 20. století, nahradila ho replika.

Ocenění: Ocenění Opera Historica 2019 a Cena Patrimonium pro futuro Národního památkového ústavu

Host: Pavel Velev, emeritní ředitel Nadace Tomáše Bati

Obnovený Letenský kolotoč

A přece se točí... Nejstarší dochovaný kolotoč v Evropě zakoupilo Národní technické muzeum, aby ho znovu zpřístupnilo veřejnosti. Lidem dělá radost opět od července 2022.

Ocenění: První místo redakce PROPAMÁTKY za inspirativní prezentaci veřejné sbírky v roce 2017.

Host: Arnošt Nezmeškal, ředitel Muzea dopravy Národního technického muzea v Praze