Obnovené dědictví

JEDINEČNÁ KONFERENCE O ODVAZE, INSPIRACI A VIZÍCH

21. května 2024
Praha – dominikánský klášter

 Tři diskuzní bloky, devět výjimečných míst a také lidí, kteří stáli za jejich záchranou. Výjimečných natolik, že tato místa získala nejedno ocenění v mnoha odborných soutěžích. Nabízíme prostor pro sdílení zkušeností, abyste energii i nápady pro své projekty mohli načerpat i vy.


Přesahy

Když se původní účel vyčerpá, přicházejí smutné časy. Ale někdy se dějí zázraky. Takové příběhy je pak dobré vyprávět, jsou plné naděje a radosti – vznikne něco, co bude sloužit zase dlouhé roky. O tom, jak se to stane, bude s hosty hovořit: Petr Vizina.

začátek v 9.30

Červený kostel v Olomouci

Jeden ze symbolů Olomouce – nově zrekonstruovaný Červený kostel – nabízí prostor pro autorská čtení, konference, semináře, diskuze, přednášky, vzdělávací akce, výstavy a další kulturní a společenské akce.

Ocenění: Stavba roku 2023 

Host: Martin Kučera, Vědecká knihovna v Olomouci

Synagoga v Žatci

Druhá největší synagoga v Čechách od roku 1938 mlčela. Ve vybydleném stavu ji společně se sousedním objektem rabinátu v roce 2013 koupil Daniel Černý. A dlouho nečekal, našel peníze i nové využití.

Ocenění: Ocenění Patrimonium pro futuro 2023 v kategorii Záchrana památky

Host: Daniel Černý, majitel

Klášter v Kladrubech

V roce 2023 tu dokončili největší rekonstrukci v novodobých dějinách tohoto areálu. Protože zázraky se dějí. Cílem byla kompletní obnova starého konventu s rajským dvorem a zároveň revitalizace vybraných částí nového konventu.

Ocenění: Cena Ministerstva kultury v soutěži Stavba roku 2023
Host: Stanislava Beránková, Národní památkový ústav


Konverze

Nebáli se velkých věcí, inspirují a motivují ostatní. Jatka proměnili na galerii, sklárnu v muzeum motocyklů, kotelnu na galerii a kulturní prostor. Všechno jde, když cestu k úspěchu lemuje ušlechtilý cíl. Na detaily se bude ptát: Naděžda Hávová.

začátek v 11.00

Městská galerie PLATO v Ostravě

Konverze, která bere dech. Pět let od vyhlášení mezinárodní architektonické soutěže a dva roky od zahájení stavebních prací byla v Ostravě otevřena budova památkově chráněných jatek – galerie současného umění Plato.

Ocenění: Stavba roku 2023, Grand Prix Architektů / Národní cena za architekturu a Patrimonium pro futuro 2023

Host: Lucie Baránková Vilamová, město Ostrava 

Automoto Museum v Lučanech

Ještě v roce 2018 tam stála zchátralá budova kdysi významné lučanské sklárny. Pět let trvalo, než tu vzniklo důstojné místo pro prezentaci unikátů z řad automobilů a motocyklů. Místo s minulostí a nábojem dostalo novou příležitost.

Ocenění: Cena veřejnosti v soutěži Stavba roku Libereckého kraje 2023 

Host: Radek Dvořák, majitel

Kotelna 1859 v Železném Brodě

Vrátit do průmyslových staveb veřejný, kulturní a podnikatelský život je životní poslání rodiny Kuršelů. Bývalá kotelna v areálu textilní továrny dokazuje odhodlání a potvrzuje skutečnost, že lepší než bourat je nově a smysluplně začleňovat znovu do života.

Ocenění: Cena Ministerstva průmyslu a obchodu v soutěži Stavba roku 2015

Host: Adam Kuršel, generální ředitel


Venkov

Jako v Postřižinách nebo na Ladově pohlednici. Tradičně, s pokorou a respektem. Aby bylo kde obdivovat zručnost a nápaditost našich předků. Aby bylo o čem vyprávět našim dětem. Aby venkov zůstal venkovem. To vše prohovoří s majiteli: Saša Michailidis

začátek v 13.30

Pivovar v Lobči

Technická památka parostrojního pivovaru v Lobči je příběhem pětisetleté tradice vaření piva na Kokořínsku. A také prvního soukromého vlastníka, který získal ocenění Europa Nostra, evropského památkového Oscara.

Ocenění: European Heritage Awards / Europa Nostra Awards 2023 a Cena generální ředitelky Národního památkového ústavu Patrimonium pro futuro v roce 2015

Host: Pavel Prouza, majitel

Vodní mlýn v Nové Vsi – Vepřku

Začalo to článkem, který si dnešní majitelé přečetli, a neskončí to nikdy, protože na mlýně je práce jako na kostele. Areál ve Vepřku je unikátním příkladem bohatých panských mlýnů.

Ocenění: Ceny odborné poroty soutěže Má vlast cestami proměn

Host: Pavlína Linzerová, majitelka

Janúšova chalupa v Žítkové

Před pár lety stála chalupa na prahu zániku. Díky iniciativě a pochopení nových vlastníků se ji ale podařilo obnovit s využitím tradičních stavebních postupů z doby vzniku objektu.

Ocenění:  Nominace v soutěži Národního památkového ústavu Patrimonium pro futuro 2020

Host: Marek Matějek, majitel