Obnovené dědictví

JEDINEČNÁ KONFERENCE O ODVAZE, INSPIRACI A VIZÍCH

Setkání se v roce 2023 uskuteční 31. května 2023
Praha – dominikánský klášter

LETOŠNÍ PROGRAM PRÁVĚ PŘIPRAVUJEME – NÍŽE INFORMACE Z ROKU 2022

Program tvořily tři diskuzní bloky s 9 výjimečnými osobnostmi, které stojí za záchranou stejně výjimečných staveb. Výjimečných natolik, že získaly nejedno ocenění z mnoha odborných soutěží. Rádi jsme vytvořili prostor pro sdílení zkušeností, abyste načerpali energii v dominikánském klášteře i pro další projekty.


Fénix

Tři stavby, které chátraly anebo téměř zmizely. Nebýt odvážných lidí. Právě ty jsme pozvali k diskuzi s moderátorem Ondřejem Šefců z Národního památkového ústavu.

začátek v 9.30

Mederův dům v Žatci

Mederův dům neboli Mederhaus patřil mezi nejhodnotnější ukázky pozdně gotického obydlí, které bylo možné v Žatci najít. Zhruba od poloviny 20. století chátral a na začátku osmdesátých let se zřítil. Teď je zpět v plné kráse. Jaký je příběh obnovy?

Ocenění: Patrimonium pro futuro
Host: Petr Antoni, předseda Spolku Mederova domu

Cihlový most u Mikulova

Obloukový cihlový most k bývalému ostrovu Portz pocházející ze 17. století. Spolu se zámečkem Portz je chráněn jako kulturní památka. Obnovy se dočkal v roce 2020.

Ocenění: Památka roku 2020
Host: Kateřina Korandová, Město Mikulov

Jídelna Libušín

Poté, co Libušín v roce 2014 zničil požár, byl znovu vybudován metodou vědecké rekonstrukce. Řemeslníci a muzejní odborníci se snažili navrátit původní podobu a použili stejné materiály a ruční řemeslné postupy jako jejich předchůdci před více než sto lety.

Ocenění: Patrimonium pro futuro, Gloria musaealis 2020
Host: Jindřich Ondruš, generální ředitel Valašského muzea v přírodě


Proměna

Česko je zase trochu krásnější. A to díky lidem, kteří opuštěným zdem vdechli nový život. Právě s nimi hovořila Karolína Vránková z radia Wave a týdeníku Respekt.

začátek v 11.00

Kocanda v Kravsku

Bývalá keramická továrna Kocanda v Kravsku na Znojemsku se stala netradičním dárkem: roku 2017 ji koupil muž své ženě k Vánocům. Společně hledali místo, které by mohli nabízet ke svatebním obřadům. Jaká je minulost a přítomnost výjimečné památky?

Ocenění: Nejlépe opravená kulturní památka Jihomoravského kraje 2020
Host: Jan Zmeko, spolumajitel

Koula a syn Praha

Konverze provozovny bývalého železářství Koula a syn v Praze na vinotéku a banku vín. Příběh místa a příběh ženy, která ve starém železářství našla vlastní budoucnost. Jaká byla úskalí rekonstrukce a jaký tradiční podnik v Londýně jim byl velkou inspirací?

Ocenění: Patrimonium pro futuro
Host: Diana Sixtová, majitelka

Synagoga v Polici

Police u Jemnice má novou turistickou dominantu: obnovenou synagogu. Synagoga zanikla už na počátku 20. století, kdy si ji upravili sokolové. Teď opět připomíná židovské společenství a příběhy, které vyústily v tragédii druhé světové války.

Ocenění: Patrimonium pro futuro
Host: Jaroslav Klenovský, Federace židovských obcí


Odvaha

Nebáli se velkých věcí, inspirují a motivují ostatní. Mají nejen vysoké cíle a odvahu, ale také chuť o nich vyprávět. S odvážným moderátorem i architektem Davidem Vávrou.

začátek ve 13.30

Klášter v Mělníku

Tomáš Eckschlager a Lukáš Drásta v Mělníku zachránili a zrenovovali kulturní památku v podobě augustiniánského kláštera z 13. století. Přetvořili jej na moderní domov pro seniory. Byl to napůl squat, říkají.

Ocenění: Best of Realty – Zvláštní cena poroty za rok 2021
Host: Tomáš Eckschlager a Lukáš Drásta, Senlife

LASVIT Nový Bor

Když architektura místa zrcadlí silnou tradici sklářství... K původním dvěma domům z počátku 19. století přibyl skleněný dům, který je prostorem pro kancelářskou kavárnu, jednací místností a také knihovnou vzorků. Společnost LASVIT tak získala jedinečné sídlo.

Ocenění: Dezeen Awards 2020 (nejpůsobivější kancelářská budova světa), Česká cena za architekturu 2020 (hlavní cena) a ještě několik dalších národních ocenění.
Host: Leon Jakimič, majitel LASVIT

Město Havlíčkův Brod

Havlíčkův Brod má vizi, na které staví při dlouhodobé revitalizaci centra. Město jako příležitost, filozofie, analogie, plány.

Ocenění: Historické město roku 2020
Host: Libor Honzárek, místostarosta Havlíčkova Brodu