Obnovené dědictví

JEDINEČNÁ KONFERENCE O ODVAZE, INSPIRACI A VIZÍCH

21. května 2024
Praha – dominikánský klášter

 Tři diskuzní bloky a devět výjimečných míst, resp. lidí, kteří stojí za jejich obnovou či záchranou. Výjimečných natolik, že získali nejedno ocenění z mnoha odborných soutěží. Připravili jsme prostor pro sdílení zkušeností, abyste energii i nápady pro své projekty mohli načerpat i vy.

Program je téměř hotový a brzy ho dáme vědět. Níže lze nahlédnout program loňského roku.


Domov

Česko jako místo pro život. Česko jako domov, teď zase trochu krásnější. Představili jsme příběhy tří majitelů staveb, kteří historickým zdem vdechli nový život.  O svých zkušenostech hovořili s architektem Osamu Okamurou.

začátek v 9.30

Zlatý jelen

Nachází se v samotném srdci historického centra Karlových Varů v bezprostřední blízkosti Vřídla a kolonády. Je jednou z posledních dochovaných hrázděných staveb v krajském městě.

Ocenění: Cena veřejnosti v soutěži Stavby Karlovarského kraje 2021

Host: Martin Radimerský, majitel

Dům na Kozině

S respektem k původní stavbě, přesto s odvahou a chutí vytvořit přívětivý prostor. Manželé Weinzettelovi proměnili historické domy v centru Trhových Svinů v jeden příjemný domov.

Ocenění: Hlavní cena v soutěži Česká cena za architekturu 2022, Grand Prix Architektů – vítěz kategorie Rodinný dům

Host: Jiří Weinzettel, majitel

Dům mistra skláře

České Milovy bývaly místem, kterým ještě v 19. století proudil život. Někdejší sklářskou slávu už připomíná jen pár usedlostí. Objekt ředitele sklárny prošel desetiletou rekonstrukcí.

Ocenění: Zvláštní cena odborné poroty soutěže Dům roku 2023

Host: Pavel Kysilka, majitel


Poznání

Nebáli se velkých věcí, inspirují a motivují ostatní. Mají nejen vysoké cíle a odvahu, ale také chuť o nich vyprávět. O zkušenostech a výzvách, které na ně čekaly, mluvili zástupci tří památek s moderátorkou Martinou Indrovou.

začátek ve 11.00

Městská knihovna v Písku

Když se knihovna už nevejde do stávajících prostor, je potřeba hledat řešení. A tohle je nakonec dechberoucí. Nevyužívaná škola se dočkala moderní rekonstrukce a přístavby pro knihovnu i archiv.

Ocenění: První místo v soutěži Městská knihovna v roce 2019 a Cena předsedy Senátu parlamentu České republiky v soutěži Stavba roku 2020

Host: Roman Dub, ředitel knihovny

Středisko volného času Jednička v Praze

Detašované pracoviště Domu dětí a mládeže vybízí k aktivnímu trávení volného času. Architekti tu propojují dřívější s dnešním, vytvořili novou dominantu historického centra Prahy.

Ocenění: První místo v soutěži Památka roku 2021 v kategorii Velká rekonstrukce

Host: Eva Špačková, iniciátorka proměny a bývalá místostarostka Prahy 1

Zámecká lékárna v Třeboni

Palác, kterým procházely rožmberské dějiny, nově slouží veřejnosti. Rekonstrukce tu započala v roce 2019. Třeboň se dočkala nového kulturního centra.

Ocenění: Čestné uznání PRESTA, Cena časopisu Stavebnictví a třetí místo v soutěži Památka roku 2021 v kategorii Velká rekonstrukce

Host: Lenka Želivská, ředitelka Zámecké lékárnyPohyb

Předměty, které sloužily generacím před námi, vyprávějí o každodenním životě, dovednostech i estetice starých časů. Minulost udržují v pohybu, je tak stále pořád přítomná a hmatatelná. Diskuzí provázel Sasha Michailidis.

začátek v 13.30

Záchrana motorového železničního vozu Slovenská strela

Je jediným dochovaným exemplářem tohoto typu vyrobeným v roce 1936 v kopřivnické Tatře. Jako národní kulturní památka byl za účasti odborníků mnoha oborů kompletně obnoven.

Ocenění: Cena generální ředitelky Národního památkového ústavu Patrimonium pro futuro v roce 2022.

Host: Pavel Lazar, emeritní generální ředitel TATRA TRUCKS a.s.

Maketa letounu Junkers pro Památník Tomáše Bati

Objekt, který ovládá exponované prostranství, vznikl jako obal pro jeden unikátní předmět: letoun Junkers, ve kterém skončil příběh Tomáše Bati. Stroj se ztratil ve víru 20. století, nahradila ho replika.

Ocenění: Ocenění Opera Historica 2019 a Cena Patrimonium pro futuro Národního památkového ústavu

Host: Pavel Velev, emeritní ředitel Nadace Tomáše Bati

Obnovený Letenský kolotoč

A přece se točí... Nejstarší dochovaný kolotoč v Evropě zakoupilo Národní technické muzeum, aby ho znovu zpřístupnilo veřejnosti. Lidem dělá radost opět od července 2022.

Ocenění: První místo redakce PROPAMÁTKY za inspirativní prezentaci veřejné sbírky v roce 2017.

Host: Arnošt Nezmeškal, ředitel Muzea dopravy Národního technického muzea v Praze